Priveghere în cinstea Sfinților Atanasie și Chiril la Mănăstirea Copou din Iași

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 17, 2020   Autor: Constantin Ciofu

Aceasta a fost săvârşită de un sobor de preoţi, răspunsurile la strană fiind oferite de grupul psaltic de maici al aşezării monahale. După citirea Sfintei Evanghelii, protosinghelul Iustin Neagu, misionar de caritate în cadrul Spitalului de Psihiatrie Socola din Iaşi, a adresat un cuvânt de învăţătură în care a făcut referire la rolul pe care Sfinţii Atanasie şi Chiril l-au avut în Ortodoxie, îndemnându-i pe cei prezenţi să iubească sfintele slujbe şi să-L slăvească pe Dumnezeu în fiecare zi. La final, pelerinii au fost miruiţi, iar apoi au primit litie. Amintim că în biserica Mănăstirii Copou se păstrează de mai mulţi ani fragmente din moaştele Sfinţilor Atanasie şi Chiril, Patriarhii Alexandriei.